Stedegne arter, altså arter som vokser naturlig i området der du bor, er det aller beste å bruke når du skal plante blomster eller lage en blomstereng for pollinatorene. Stedegne frø kan du kjøpe, dele, eller du kan samle inn frø eller småplanter selv.
WWFs frøpose
En viktig del av WWFs kampanje «Villere hager» de siste årene har vært en gratis frøpakke. Dessverre er utvalget av norskproduserte frø av stedegne arter begrenset og ikke tilgjengelig i større mengder. De er også relativt dyre i innkjøp, og vi kunne rett og slett ikke delt ut stedegne frø gratis i samme skala.
Derfor har WWF satset på økologisk merket frømateriale fremstilt i utlandet, basert på arter som ikke regnes som skadelige for natur og miljø her, samtidig som blomstene tilbyr mye mat til pollinatorer. I år inneholder frøpakken pyntekorg, prestekrage, kornblomst, og ringblomst. Alle disse artene har åpne blomster med nektar og/eller pollen som er lett tilgjengelig for pollinatorer flest. Av disse er prestekrage hjemmehørende i Norge, i tillegg til at kornblomst kom til landet for mer enn 200 år siden. Du kan lese mer om artene her.