Untitled Document

Blåfinnet tunfisk

 / ©: M. San Felix
Bestanden av blåfinnet tunfisk i Atlanteren går stadig nedover, og bestanden er redusert med nærmere 90%.
© M. San Felix

Truet delikatesse

Tunfisk er varmblodig, slik som oss mennesker, og det røde kjøttet er svært ettertraktet. Det hevdes at en fisk på rundt 350 kilo kan selges for svimlende 80 000 dollar på det japanske markedet. Det vil si langt over 1 000 kroner kiloet!
Som voksen er denne fisken vanligvis to meter lang, men kan bli inntil fire meter. Blåfinnet tunfisk, eller makrellstørje som den også heter, er dermed den største av tunfiskartene, og en av de største benfiskene, som er familien den tilhører. Voksne tunfisker veier i gjennomsnitt 250 kilo, men den største som er veid var massive 679 kilo. Det er mer enn en hest veier.

Blåfinnet tunfisk kan bli opptil 40 år gammel, og blir ikke kjønnsmodne før de er rundt seks år gamle.

Leveområder
Gyteområdene er i Middelhavet, men ellers har arten en naturlig utbredelse over store deler av Atlanteren. Tunfisken er kjent for sine lange vandringer i Atlanterhavet. Fisk merket i Norge er funnet igjen på Bahamas.

Jaktteknikk
Tunfisken jakter byttet sitt i enorm hastighet helt ned til 1000 meters dybde. Den lever av sild, makrell, flygefisk og ansjos, så vel som blekksprut, ål og reker. Når tunfisk jakter kan farten komme opp i nærmere 60 km/t. Blåfinnet tunfisk har det skarpeste synet av alle benfiskene, noe den har god nytte av når den jakter.

Trusler
Tunfisken er ettertraktet som matvare, for eksempel i den populære matretten sushi, og er som nevnt veldig kostbar. Den blir derfor jaktet mer enn forsvarlig. Slik fisket av tunfisk nå foregår, står den i fare for å bli utryddet.

Tunfisk i Oslofjorden
Makrellstørje var på 1960-tallet grunnlaget for et inntektsbringende fiske langs norskekysten. Denne gigantiske tunfisken hører faktisk til i makrellfamilien. Og tunfisk er derfor en stimfisk, slik som vanlig makrell og sild. For hundre år siden var det stor stas når flere hundre slike giganter kunne komme svømmende inn Oslofjorden på sensommeren.


Kilder: WWF, Havforskningsinstituttet
 / ©: WWF / Ezequiel NAVÍO
Gulfinnet tunfisk (Germa albacora) i et oppdrettsanlegg på Kanariøyene.
© WWF / Ezequiel NAVÍO

Tunfiskfakta:

  • Thynnus thynnus
  • Veier i gjennomsnitt 250 kilo, men den største som er veid var massive 679 kilo.
  • Finnes i Middelhavet og over store deler av Atlanteren.
  • Kan bli opp til 40 år gammel.