Planting av gran er et dårlig klimatiltak
Klimakur 2020 beskriver drøyt to hundre tiltak for å redusere Norges utslipp av klimagasser. To tiltak skiller seg ut som spesielt konfliktfylte: Omfattende skogplanting og kraftig økning av hogst i norske skoger.
I Dagsrevyen 9. februar forkynte en samlet Senterpartiledelse at de vil ha nettopp disse to tiltakene inn i regjeringens klimamelding.
WWF advarer mot et slikt massivt inngrep i norsk natur. Vern er det eneste sikre klimatiltaket i skog.
Slipper ut lagret CO2
Økt planting og hogst av skog i Norge er særdeles omdiskuterte klimatiltak fordi det er usikkert om de bidrar positivt i klimasammenheng, snarere tvert imot.
–Ved planting av ny skog, og ved hogst, slippes lagret karbon i jord og vegetasjon ut og vil bidra til økt CO2-konsentrasjon i atmosfæren, sier Trude Myhre, fagrådgiver skog i WWF.
–I tillegg kan endringer i albedoeffekten bidra til økt varmeeffekt.
Truer naturmangfoldet
Planting av skog og hogst øker dessuten trusselen mot naturmangfoldet. Videre kommer treplanting i konflikt med opprettholdelse av kulturlandskap, beite og jordbrukslandskap, turisme, reiseliv og folkehelse.
–Senterpartiets forslag går ut på å plante til såkalte «gjengroingsarealer». Dette er gammelt kulturlandskap som er spesielt viktig for mange truede arter og for det norske jordbruket, sier Myhre.
–Granplantasjer i disse arealene vil også hindre utsikt og friluftsliv.
Kontaktperson: Trude Myhre, fagrådgiver skog. Mobil: 416 87 431.



Kommentarer
blog comments powered by Disqus