Rekordstor smugling av elfenben
Krypskyting og ulovlig handel med planter og ville dyrearter er en internasjonal milliardindustri som truer mangfoldet i naturen, og som bidrar til finansiering av annen organisert kriminalitet. Slik ulovlig handel er forbudt gjennom CITES-konvensjonen, som i ulik grad beskytter nesten 30.000 plante- og dyrearter.
Denne uken holder den faste komiteen til CITES møte i Genève, Sveits. I tillegg til elefanter og neshorn, står asiatiske slanger, kattedyr, aper, marine arter, papegøyer og en rekke planter på agendaen. Omlag 350 deltakere fra ulike deler av verden deltar – deriblant representanter for nasjonale myndigheter, næringsliv og sivilsamfunnsorganisasjoner.
2013 – et avgjørende år
–Krypskyting og smugling av elfenben og neshorn-horn er verre enn på lang tid, så det er tydelig at vi trenger sterke mottiltak. 2013 blir et avgjørende år for å beskytte jordas naturmangfold. Dette møtet skal bidra til å prioritere og å sikre overlevelsen av arter vi gjerne vil etterlate til fremtidige generasjoner, uttalte norske Øystein Størkersen, som leder CITES-komiteen.
Komiteen skal også se nærmere på hvorvidt den lovlige handelen med planter og dyr er bærekraftig for de ulike artene, og vurdere hvordan konvensjonen bedre kan håndheves og finansieres i medlemslandene.
Internasjonal WWF-kampanje
Den 30. juli starter WWF en internasjonal kampanje rettet mot ulovlig handel med truede villdyrarter. Kampanjens mål er å få stanset den ulovlige «eksporten» til Vietnam, Thailand og Kina. Etterspørselen i disse landene bidrar sterkest til utarmingen av dyre- og plantearter i Afrika og Asia.
–Det er ikke bare naturen som taper på dette, men også samfunnet som helhet. Organiserte kriminelle nettverk smugler slike produkter over landegrenser, selger dem og pløyer profitten inn i hvitvasking av penger og handel med narkotika og våpen, sier Melissa De Kock, seniorrådgiver ved WWF-Norges internasjonale avdeling.
–WWF håper at kampanjen kan bidra til større innsats fra ansvarlige myndigheter i de tre landene – ikke bare med tanke på miljøvernministrene, men også statsrådene innen finans, justis, forsvar, utenriks og innenriks. Og at andre land kan bidra til å legge press på Thailand, Vietnam og Kina når det gjelder å få en slutt på handel med truede villdyr, sier De Kock.


Kommentarer
blog comments powered by Disqus